kmzg pano

Jacek Kachel; Historyk, dziennikarz, fotograf ukończył studia na trzech kierunkach w Krakowie. Jest członkiem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego Żywieckiego. W przeciągu ponad 24 letniej pracy dziennikarskiej jego teksty i zdjęcia można było znaleźć między innymi na łamach: „Czasu Krakowskiego”, „Dziennika Zachodniego”, w tygodnikach: „Najwyższy Czas”, ”Wprost”, jak również w wielu gazetach regionalnych. Był również rzecznikiem prasowym Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i redaktorem naczelnym „Magazynu Ratuszowego”.

Do tej pory na rynku wydawniczym pojawiło się dziewiętnaście jego książek ukazujących historie i tradycje regionu. Książka „Być Kobietą sto lat temu na Śląsku Austriackim i Galicji” została w plebiscycie internautów uznana za książkę roku 2012 roku.

W 2012 i 2014 roku uzyskał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Jacek Kachel został również w 2014 r. finalistą konkursu dla dziennikarzy prasy lokalnej FILARY DEMOKRACJI LOKALNEJ, w kategorii na najlepszy artykuł historyczny w 2013 roku w konkursie zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Jest autorem i współautorem zdjęć do wielu albumów promujących Podbeskidzie oraz książek. Od kilku lat prowadzi historyczny blok w internecie pt. „Dawniej niż wczoraj:”.