kmzg pano

Działające od 2005 roku Stowarzyszenie Koalicja Marek Ziem Górskich coraz prężniej rozwija różnego typu działania promocyjne dotyczące tradycyjnych i nowoczesnych produktów oraz usług wywodzących się z regionów górskich Żywiecczyzny i Podhala, ale także słowackiego Liptova.  W 2011 roku Koalicja Marek Ziem Górskich nawiązała współpracę z Klastrem Liptov z Liptovskiego Mikulasa, rozszerzając tym samym swoje działania na obszar Euroregionu Beskidy. Organizacja zrzesza przedsiębiorców, samorządy i osoby fizyczne z Żywiecczyzny i Podhala. Celem tej inicjatywy jest angażowanie się w różnego typu projekty i inicjatywy związane z promocją walorów turystycznych i ekonomicznych tego jednego z najczystszych ekologicznie regionów Polski, przede wszystkim tradycji i wartości kulturowych oraz produktów i usług pochodzących z tych terenów.

Do najbardziej aktywnych uczestników tej inicjatywy należą miasta: Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Żywiec a także wiele firm, oferujących różnego typu produkty związane z obszarem działania Koalicji. Są to zarówno regionalne marki z wieloletnią tradycją, jak też towary i usługi wyróżniające się nowoczesnością oraz innowacyjnością.

Koalicja jest platformą marketingową, wzmacniającą pozycję rynkową i sprzedaż regionalnych towarów i usług w oparciu o skojarzenia z dobrze przyjmowanym wizerunkiem produktów pochodzących z ziem górskich (solidne wykonanie w czystym środowisku: woda, powietrze, ziemia; naturalne piękno; dzika, nieokiełznana przyroda).

W ostatnich latach, sięgając 2-krotnie po dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, Koalicja popularyzowała swoją działalność na obszarze pogranicza polsko-słowackiego we współpracy z Klastrem Liptov, zaś w roku 2013 do współpracy zaproszeni zostali także przedsiębiorcy i samorządy z austriackiego regionu Steirischen Vulkanland.